Budowa kredytem

21 sierpnia 2011

Kto z nas kiedyś nie marzył o własnym domu z ogórkiem, altaną, basenem. Nic z tego, przeciętny Polak może raczej tylko pomarzyć o takich luksusach. Natomiast ktoś o nieprzeciętnych dochodach może sobie pozwolić na kredyt na działkę budowlaną. Może nie z basenem z amerykańskich filmów, ale na przyzwoity, pełnowymiarowy dom z pewnością. Jednakże z tym kredytowaniem może być pewien kłopot, bowiem banki nie są już tak rozrzutne w kredytowaniu czegokolwiek, a już w szczególności kupna czy budowy domu. Na szczęście najgorszy okres w kredytowaniu mieszkaniowym wydaje się mijać. Banki powoli odkręcają kurki z kredytami i jeżeli tylko klienci spełniają wymogi kredytowe, kredyt na zakup mieszkania bądź kredyt na działkę budowlaną z pewnością otrzymają.
To prawda, banki w pewnym okresie wstrzymały kredytowanie i to nie tylko mieszkaniowe. Teraz powoli wznawiają kredytowanie, pojawia się coraz więcej ofert, nawet tych atrakcyjnych dla klienta. Ale uważajmy. Najczęściej kredyty na budowę domu bądź zakup mieszkania są kredytami długoterminowymi. Czasami będziemy je spłacać nawet przez 30-35 lat. Nikt nie wie co się może w tym okresie wydarzyć, jak za kilka czy kilkanaście lat będą kształtowały się nasze dochody, jakie będą ceny i czy nie zmienią się inne warunki. Niestety większość kredytobiorców nie potrafi też czytać ofert, dokonywać analiz, porównywać propozycji bankowych. Po prostu nie potrafi odkryć wielu pułapek jakie czyhają na kredytobiorców oraz dodatkowych opłat. Najczęściej w kliencie tkwi przekonanie, że najważniejsze w kredycie jest oprocentowanie i prowizja. Jest to oczywiście prawda, ale należy też zwracać uwagę na konstrukcję umowy. Czy na przykład istnieje w niej zapis o możliwości przewalutowania lub też wcześniejszej spłaty kredytu i czym to ewentualnie skutkuje. Pamiętajmy, że dla nas najkorzystniejszymi umowami byłyby tak zwane umowy elastyczne, których dodatkowe koszty są zazwyczaj niższe. Sztywne umowy niestety nie są najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli mówimy o kredycie na budowę domu to pamiętajmy, że w kredycie tym bardzo ważny jest zapis o uzyskaniu jak najdłuższego okresu, w którym ubezpieczenie może zastąpić wpis do hipoteki. Istotny też jest zapis o wypłacie środków transzami.
Jest też jeszcze jedna ważna rzecz. Jeżeli decydujemy się na budowę domu najlepiej zrobić to za pomocą wyspecjalizowanej firmy budowlanej, które prócz prac budowlanych proponują również pomoc w uzyskaniu finansowania na budowę oraz pomoc w wyłapaniu wszystkich zastawionych na kredytobiorcę pułapek. Oczywiście nic nie ma za darmo i za usługi takiej firmy musimy zapłacić. Chyba, że sami postanowimy męczyć się z budową, zakupem materiałów oraz rozliczaniem się z bankiem. Jest to jednak uciążliwe, czasochłonne i często kosztuje zbyt wiele nerwów.