Czy tani kredyt na remont jest możliwy?

3 stycznia 2011

Zastanawiając się skąd wziąć pieniądze na remont mieszkania, pierwsze co nam przychodzi do głowy to kredyt hipoteczny. W znacznej części wybierając formę finansowania decydujemy się na kredyt gotówkowy, nie wiedząc nawet, że hipoteczny kredyt na remont może okazać się tańszy.

Specyfika kredytu na remont polega na tym, że wypłaty w jego ramach dostosowane są do przebiegu prac remontowych. Przedstawianie do banku faktów i rachunków za prace wykończeniowe czy za materiały budowlane może odstraszać potencjalnych kredytobiorców od tego kredytu na rzecz kredytu gotówkowego.

W czym hipoteczny lepszy od gotówkowego

Do najczęstszych należą sytuacje, w których klient zaciąga w banku kredyt gotówkowy na dowolny cel i przeznacza go remont domu tudzież mieszkania. Przewagą tego kredytu nad kredytem remontowym stanowi szybsza i łatwiejsza dostępność tego pierwszego. W przypadku hipotecznego kredytu remontowego kredytobiorca zobowiązany jest dostarczyć do banku nie tylko zaświadczenie o zarobkach, ale również szereg dokumentów stanowiących o wartości zabezpieczenia jakim jest nieruchomość. Zaś to co przemawia za kredytem hipotecznym to możliwość wydłużenia okresu spłaty oraz uzyskania korzystniejszych warunków. Co prawda im dłuższy okres kredytowania tym większe odsetki, ale niższa marża i mniejsze obciążanie miesięczne własnego budżetu. Co więcej, gdy dysponujemy dodatkowo określoną wysokością wkładu własnego, mamy możliwość uzyskania niższej marży. Zatem po ogólnym przeliczeniu może się okazać, że kredyt na remont będzie tani w porównaniu ze zwykłym gotówkowym.

Kredyt tylko na remont

Hipoteczny kredyt na remont ma to do siebie, że nie jest kredytem, który można przeznaczyć na dowolny cel. Uzyskanymi od banku środkami trzeba bezsprzecznie opłacić zakup płytek czy prace stolarza, ponieważ w większości przypadków bank wymaga potwierdzenia spożytkowania środków zgodnie z przeznaczeniem. Zazwyczaj może to być przedstawienie faktur lub też zdjęcia. Dlatego decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego powinna być przemyślana. Jeśli po sporządzeniu kosztorysu okaże się, że szacunkowy koszt remontu nie jest duży, wtedy hipoteczny kredyt na remont będzie nieopłacalny z punktu widzenia poniesionych kosztów okołokredytowych.