Dlaczego kredyt rodzina na swoim to dobry wybór?

3 stycznia 2011

Obecnie oferta kredytowa jest bardzo zróżnicowana. Banki oferują swoim klientom różne rodzaje kredytów. Dziś tematem nr jeden jest: dlaczego kredyt rodzina na swoim to dobry wybór?

Kredyt mieszkaniowy z dopłatą jest jedną z możliwości sfinansowania kupna mieszkania. Jednakże przy bogatej ofercie kredytowej należy się zastanowić, czy akurat taki kredyt mieszkaniowy będzie dla nas odpowiedni.

O co tym chodzi

Kredyt rodzina na swoim to rodzaj rządowego programu pomocy dla młodych małżeństwa lub osób samotnie wychowujących dzieci, który polega na rządowej dopłacie do kredytów hipotecznych zaciąganych na zakup mieszkania. Dopłata jest uzależniona od ceny mieszkania. W ramach programu zostały ustalone wytyczne odnośnie ceny i metrażu nieruchomości. Gdy chcemy kupić mieszkanie do 50 mkw., uzyskamy dopłatę tylko na zakup do 50 mkw., zaś w przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni do 140 mkw. dopłata będzie tylko do 70 mkw. Ponadto co kwartał ustalane są limity cenowe metra kwadratowego, w granicach których musi zmieścić się cena kupowanej nieruchomości, inaczej kredyt rodzina na swoim nie zostanie przydzielony. Sztywno ustalone wytyczne sprawiają, że wybór nieruchomości jest ograniczony, a jeśli dołożymy do tego ograniczoną podaż mieszkań w danym regionie, to taki kredyt może niekoniecznie okazać się właściwą decyzją.

Co przyniesie rok 2011

W roku 2011 planowane są zmiany w programie dotyczącym kredytów rodzina na swoim. Obniżony zostanie wskaźnik wyliczania limitów cenowych do wysokości 1,3. Spowoduje to niestety spadek dostępności mieszkań w 11 pkt. proc. Może się to również przełożyć na trudności w dostępności kredytu rodzina na swoim. Mniejsza liczba mieszkań oznaczać będzie, że mniej osób kupi mieszkanie, a co za tym idzie banki udzielą mniej kredytów. Niemniej jednak warto rozważyć złożenie wniosku na kredyt rodzina na swoim, ponieważ abstrahując od sztywnych zasad, limitów itp, jest to jak najbardziej atrakcyjna oferta kredytowa, zwłaszcza dla tych rodzin, które bez takiej pomocy nie są w stanie spłacić odsetek.