Jak poprawić swój BIK? 5 sposobów

6 maja 2017

Składając wniosek o pożyczkę lub kredyt, musimy w banku udowodnić, że będziemy ją w stanie spłacać. Z tego powodu instytucje finansowe sprawdzają zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, a także weryfikują jego historię kredytową w BIK-u. A jak polepszyć swoją zdolność kredytową i historię w BIK-u? Oto 5 metod.

Historia kredytowa, którą bank sprawdza w Biurze Informacji Kredytowej, stanowi zestawienie danych na temat kredytobiorcy i terminowości regulowania spłaty jego zobowiązań zaciąganych w przeszłości, a także tych spłacanych obecnie. Informacje w BIK-u obejmują różne produkty finansowe, takie jak: kredyty hipoteczne, samochodowe, pożyczki gotówkowe i ratalne, karty kredytowe, debety w rachunkach osobistych. Każde opóźnienie kilkudniowe lub dłuższe zostaje odnotowane w BIK-u, podobnie jest w sytuacji, gdy regularnie i terminowo spłacamy zobowiązania, wtedy taka pozytywna informacja także zostaje odnotowana.

Jakie znaczenie ma BIK dla kredytobiorcy?

Każdy kredytobiorca ma wpływ na to, jak wygląda jego historia kredytowa. Zbieranie pozytywnych informacji w przypadku terminowego spłacania zobowiązań jest przydatne także podczas kolejnego wnioskowania o kredyt w banku. Negatywne adnotacje w BIK-u są wynikiem opóźnień w spłacaniu kredytów lub pożyczek. Tego typu informacje mogą skutkować poważnymi konsekwencjami. Nie dostaniemy po prostu ponownie kredytu w banku lub dostaniemy, ale za to na mniej korzystnych warunkach.

Poprawianie swojego BIK

5 metod budowania pozytywnej historii kredytowej:

  1. Najważniejsza zasada budowania pozytywnej historii w BIK, to zawsze spłacaj swoje zobowiązania finansowe w terminie;
  2. Druga zasada, to nie pożyczaj ponad swoje możliwości finansowe, czyli nie bierz pożyczek, na których spłacanie cię nie stać. Nigdy nie spłacaj jednej pożyczki drugą – to najszybsza droga do wciągnięcia się w spiralę zadłużenia;
  3. W przypadku problemów ze spłatą, udaj się do banku, by negocjować inne warunki lub skorzystać z wakacji kredytowych;
  4. Kupuj rozsądnie, korzystając z zakupów na raty. Najlepiej korzystać z ofert typu zakupy na raty 0%. Dzięki rozważnej i terminowej spłacie rat, budujemy pozytywną historię kredytową;
  5. Udziel zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredytach i pożyczkach – dzięki temu, pozytywna informacja o terminowych spłatach będzie dostępna także dla banku sprawdzającego naszą historię kredytową.

Wiele pozytywnych informacji w BIK-u na temat spłacanych przez nas terminowo zobowiązań działa na naszą korzyść, gdy ponownie wnioskujemy o kredyt. Tego typu dane potwierdzają wiarygodność kredytobiorcy i pozwalają uzyskać korzystniejsze warunki kredytowe.