Kredyt kupiecki

17 grudnia 2011

Kredyt kupiecki to inaczej kredyt handlowy lub tez kredyt towarowy, osoby, które nie miały z nim styczności mogą pomyśleć, że jest to produkt oferowany przez banki. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej ponieważ kredyt kupiecki jest transakcją zawieraną pomiędzy przedsiębiorcami.

Kredyt kupiecki to dobra forma finansowania firm, bez udziału banku. Dzięki niemu firmy mogą poprawić swoją płynność finansową, poza tym jest to wygodna forma regulowania płatności, która pozwala za zapłatę za towar bądź usługi w opóźnionym terminie.
W przypadku zwykłych kredytów, taki rodzaj transakcji obliguje kredytobiorce do spłacania rat, które powiększone są o oprocentowanie i marżę dla banku., kredyt kupiecki natomiast nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, ponieważ, kontrahenci nie udzielają sobie kredytu w postaci gotówki. Ogólnie cała transakcja kredytu towarowego polega na tym, że instytucja gospodarcza „sprzedaje” towar bądź usługę innej instytucji, jednak ta płaci należność w późniejszym terminie. Na przykład sklep spożywczy zakupił z hurtowni towar, jednak kontrahenci zawarli umowę kredytu kupieckiego w wyniku czego wymieniony wyżej sklep zapłaci za towar w późniejszych terminie. Czas po jakim na konto kredytodawcy ma wpłynąć należność ustalony jest w warunkach umowy, którą podpisują obie strony.
Kredyt kupiecki może być dobrym rozwiązaniem dla firmy, która chce poprawić swoją zdolność kredytową. Nie mniej jednak na taki rodzaj pożyczki mogą liczyć jedynie działalności, które posiadają dobrą opinię na rynku. Oczywiste jest to, że niepewny klient, może odstąpić od warunków umowy i nie zapłacić za towar. W takich przypadkach naliczane są odsetki karne, zazwyczaj za każdy dzień zwłoki, załóżmy, ze jest to 1% wartości całego towaru. Gdy kredytobiorca nie stosuje się do warunków umowy, dług możemy być ściągany nawet drogą sądową.