Płacę alimenty – czy dostanę kredyt?

14 października 2018

Czy osoby płacące alimenty mogą liczyć na uzyskanie kredytu w banku? Oczywiście! Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by alimenty nie zamykały drogi do pożyczki.

W dużym skrócie alimenty są regularnymi i obligatoryjnymi świadczeniami finansowymi, które są przekazywane osobom fizycznymi. Mogą być to nie tylko dzieci (najczęstsza sytuacja), ale również współmałżone, a także rodzice. W jaki sposób taki regularny wydatek  wpływa na szansę uzyskania kredytu w banku?

Płacenie alimentów a kredyt

Jeśli płacimy alimenty, to mogą one w znacznym stopniu ograniczyć naszą zdolność kredytową, a tym samym wpłynąć na szansę uzyskania kredytu gotówkowego lub hipotecznego. Załóżmy, że potencjalny kredytobiorca płaci 1000 zł alimentów miesięcznie. W takiej sytuacji jego zdolność kredytowa obniża się właśnie o tę kwotę. To zaś oznacza, że w razie starania się o kredyt może zamknąć sobie drogę do wyższej pożyczki.

Jednocześnie należy pamiętać, że płacenie alimentów samo w sobie nie blokuje szansy na kredyt. Wszystko zależy od naszego całościowego dochodu oraz tego, jaki procent z niego stanowią alimenty. Jeżeli z perspektywy banku nasze regularne spłacanie alimentów nie wpływa rażąco na naszą całością zdolność kredytową, to może uzyskać nawet długoterminowy kredyt hipoteczny.

W tym miejscu należy również dodać, że niepłacenie alimentów przez okres 6 miesięcy może skutkować trafieniem na czarną listę jednego z biur informacji gospodarczej, co znacząco może wpłynąć na nasze szanse na uzyskanie kredytu.

Otrzymywanie alimentów a kredyt

Skoro wiemy już, że płacenie alimentów obniża zdolność kredytową, ale nie wyklucza możliwości wzięcia kredytu, to warto przyjrzeć się całej sytuacji z drugiej strony. Czy osoba, która pobiera alimenty, może uzyskać kredyt w banku? Odpowiedź jest przecząca, jeśli alimenty są ważnym źródłem dochodu, a nie tylko dodatkiem do miesięcznej pensji. Banki nie biorą pod uwagę alimentów przy wyliczaniu zdolności kredytowej, co oznacza, że mimo otrzymywania regularnych transz,nie będą one mieć wpływu na nasz ostateczny scoring.

Sytuacja bez wyjścia? Niekoniecznie

Osoby, które otrzymują alimenty i praktycznie z nich żyją nie stoją jednak na straconej pozycji. Aby poprawić zdolność kredytową mogą wnioskować o kredyt z kimś w lepszej sytuacji pieniężnej, a także poszukanie innych źródeł dochodów akceptowanych przez bank.  Trzecią opcją jest korzystanie z kredytów pozabankowych. Tutaj należy jednak zdawać sobie sprawę z dużych kosztów.