Popularne konto bankowe

27 września 2011

Gotówka, rachunki, przelewy, zlecenia to niemal codzienne zajęcie aktywnych zawodowo Polaków. Ciągle coś kupujemy, za coś płacimy, bierzemy kredyty w bankach – od banków zaczynamy i najczęściej kończymy. Zaczynamy zakładając konto bankowe, bowiem dawno już minął czas skarpet czy pończoch w które nasi dziadowie upychali swoje oszczędności. Dzisiaj pieniądze trzyma się w banku, tak jest najprościej, najwygodniej i najbezpieczniej. Większość z nas ma swoje konto bankowe na które wpływają pieniądze z naszych wynagrodzeń, emerytur czy też rent. Starsi ludzie są bardziej tradycyjni w swoich wyborach i najczęściej pozostają przy raz wybranym banku. Tam mają swoje konta bankowe, tam zostawiają swoje pieniądze i nie potrzebują bądź nie chcą już żadnych zmian. Młodzi jak to młodzi, dla nich zmiany to woda na młyn, w tym zamiana banków, produktów bankowych i usług. Dla nich też internet nie ma żadnych tajemnic – banki internetowe również.
Wracając do zmian to już od nowego roku przenoszenie rachunków bankowych ma być już o wiele łatwiejsze niż dotychczas. Tak przynajmniej wynika z działań komisji europejskiej na wniosek której banki już przygotowują projekty pozwalające klientom na szybkie i łatwe przenoszenie rachunków bankowych. W ślad za inicjatywą komisji europejskiej, również polski związek banków również utworzył taką rekomendację w myśl której o wiele łatwiej ma być przenieść swoje konto bankowe, czy też raczej swoje pieniądze do innego banku. Wystarczy tylko wystąpić z wnioskiem do nowego banku, a ten ma już za nas wszystko załatwić. To jest wszystkie niezbędne formalności związane z zamknięciem starego rachunku, przelanie pieniędzy na nowy, przejęcie wszystkich stałych zleceń, a także powiadomienie o nowym rachunku pracodawcę lub zakład ubezpieczeń społecznych. Za przeniesienie rachunku wraz z wszystkimi formalnościami klient nie zapłaci ponoć ani grosza. Chyba,  że pojawią się jakieś nieprzewidziane okoliczności oraz inne przewidziane umową bankową.
To dobra wiadomość dla klientów banków, bowiem bankom powinno zależeć na klientach, może więc ich oferty staną się bardziej atrakcyjne i konkurencyjne. Chodzi oczywiście o rachunki bankowe. Prowadzenie rachunku, opłaty z tym związanie, przelewy, zlecenia oraz cale to zamieszanie związane z rachunkami nie powinno być dla klienta tematem tabu, a niestety najczęściej jest. Poza tym może oferty bankowe będą na tyle konkurencyjne,  że klienci zechcą zmienić bank, więc takie ułatwienia są potrzebne.
Ułatwienia w zamianie banków i przenoszeniu rachunków są konieczne, ale klienci powinni pamiętać, że wszystkie zobowiązania wobec banków z którego usuwamy rachunek muszą być uregulowane. Problemem może być także fakt braku w nowym banku oferty, z jakiej korzystaliśmy w starym banku. Dlatego wszystko należy dokładnie sprawdzić przed podjęciem decyzji o zamianie rachunku.