Recenzja kredytu hipotecznego w Deutsche Bank Polska

18 sierpnia 2015

Kredytem hipotecznym od Deutsche Bank Polska można sfinansować m.in. kupno mieszkania, działki pod budowę, remont nieruchomości lub rozbudowę domu. A ile przyjdzie kredytobiorcy zapłacić bankowi za pożyczkę? Recenzujemy kredyt mieszkaniowy w DBP.

Deutsche Bank Polska jest członkiem Grupy Deutsche Bank, jednej z największych instytucji finansowych na świecie. Bank ten oferuje produkty finansowe dla klientów indywidualnych, dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także obsługuje korporacje i instytucje finansowe w zakresie innowacyjnych rozwiązań finansowych.

Właścicielem Deutsche Banku Polska jest największy bank niemiecki – Deutsche Bank AG. Na rynku polskim Bank ten działa od 11 października 1995 roku.

Kto może złożyć wniosek o kredyt?

W swojej ofercie Deutsche Bank Polska posiada db Kredyt Mieszkaniowy. O kredyt ten mogą starać się:

  • klienci indywidualni zatrudnieni na podstawie umowy o pracę zarówno na czas nieokreślony, jak i określony,
  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  • osoby wykonujące tzw. wolny zawód.

Dodatkowe produkty

Bank wymaga, aby kredytobiorca w chwili ukończenia spłacania kredytu nie miał ukończonych 70 lat. Db Kredyt Mieszkaniowy może być udzielony na 90% wartości nieruchomości, ale tylko pod warunkiem ubezpieczenia brakującego minimalnego wkładu własnego. Marża kredytu rozpoczyna się już 1,20%, ale przy skorzystaniu z db Hipo Pakietu, do którego zalicza się m.in. skorzystanie z konta osobistego z wpływami kwot nie mniejszymi niż zadeklarowane w umowie kredytu, karty kredytowej oraz dodatkowo produktu inwestycyjno-ubezpieczeniowego z linii db Inwestuj w Przyszłość lub ubezpieczenia na życie.

Prowizja i waluta kredytu

Prowizja przy tym kredycie może wynosić 0% ale tylko w ramach Pakietu Ubezpieczeniowego. Kredyt może być udzielony maksymalnie na 35 lat. Można go uzyskać w złotówkach, a w EUR lub GBP pod warunkiem uzyskiwania dochodu w danej walucie. Dodatkowo 30% uzyskanego kredytu mieszkaniowego, ale nie więcej niż 100 000 zł, można przeznaczyć na realizację innych planów, np. spłatę innych kredytów lub pożyczek. Kredyt ten może być spłacany w systemie rat stałych lub malejących.

Przykładowy kredyt

Weźmy pod uwagę kredyt w kwocie 350 000 zł, zaciągnięty na okres 30 lat, z LTV 80%. Decydujemy się na skorzystanie z Pakietu Ubezpieczeniowego, db Hipo Pakietu. Zakładamy, iż kredyt będzie spłacany w ratach równych.

Warunki kredytu proponowane przez bank będą przedstawiały się następująco:

  • prowizja 0%,
  • marża w pierwszym roku 1,2%, co da oprocentowanie zmienne w wysokości 2,85% w pierwszym roku oraz 3,14% w pozostałych latach.

A teraz pokażmy, jak to wygląda w praktyce:

  •  miesięczna rata w pierwszym roku wyniesie 1 448,90 zł, a w pozostałych latach – 1 502,13 zł,
  • całkowita kwota do zapłaty będzie wynosić 565 166,19 zł,
  • całkowity koszt kredytu: 215 166,19 zł, w tym odsetki: 190 822,86 zł,
  • koszt ubezpieczenia na życie: 11 304,33 zł.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania wyniesie 3,78% i została obliczona, zakładając, że WIBOR 3M będzie się kształtował na poziomie 1,65%.